ANKARA SU İZOLASYON VE YALITIM

Bu makalemizde ankara su izolasyon ve su yalıtımı hakkında kısa bilgilendirme yer alıyor.

Yalıtım Nedir?


Yalıtım, binaların ve yapıların içerisinde ve dışında oluşan nem, rutubet, ısı kaybı, ses yoğunluğu, terleme vb etkenlerin ortadan kaldırılması için yapılan uygulamanın adıdır. Peki ankarada en iyi yalıtım nasıl olmalıdır?


Öncelikle yalıtımın sağlıklı olabilmesi için problemin iyi anlaşılmsı gerekmektedir. Örnek verecek olursak; herhangi bir binanın bodrum katına su almasının yalıtımı nasıl olmalıdır? Burada yapılacak olan yalıtım işlemi dışarıdan olamalıdır. Dışarıdan yapılan bir yalıtım en sağlıklı olanıdır. Eğer ankarada dışarıdan bir yalıtım mümkün değil ise, içeride su alan bölgenin veya rutubet yapan duvarın üzerine yapılacak olan yalıtım fayda sağlamaz. Nedeni ise; duvara yapılan yalıtım içeride rutubet yapmasa bile bu seferde zemin rutubet, terleme ve su alacaktır. Bunun önlenebilmesi için en iyi yalıtım duvar ile bağlantıyı kesecek sağlıklı yalıtımı yaptıktan sonra, alt zemin kaplaması tamamı ile %100 yalıtım yapılmalıdır. Bunun için hertürlü masraftan kaçınmamalıdır. Nem, rutubet ve su yalıtımı önemli olduğunda en küçük bir sızmadan dahi çoğalma ve sıkıntı verme ihtimali yüksektir. Günümüz teknolojisinde yalıtım konusunda çok kaliteli yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. Bu konu iyi takip edilirse yalıtım konusunda çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Yalıtım gelişi güzel yapılabilecek bir uygulama değildir. Yalıtım profosyonel uygulama gerektirir. Yalıtım malzemesinin en iyi olmasının yanında, uygulamacısınında işinin ehli olması gerekmektedir.


Ankarada Yalıtım yapılan alanların uygulama yapılmadan önce en doğru malzemenin kullanılması gerekmektedir. Yalıtım neden bazı alanlarda çok kısa ömürlü olamaktadır? Şöyle ki; Yalıtım yapılacak alanlara kullanılan malzemelerin ya ısı yalıtım malzemesi ya ses izolasyon malzemesi ya da doğrudan izolasyon malzemesi kullanılmasıdır. Halbuki yalıtım denince ille de bu malzemeler akla gelir. Bu nedenle yalıtım denilince ilk önce yapılacak olan nem ve rutubet yalıtımıdır. Daha sonra yapılacak olan ses, ısı yalıtımı vb gibileridir. Yalıtım sadece 1-2 kalemden oluşmaz. Yalıtım, oluşan problemin durumuna göre değişmektedir. Bu konuyu iyi teşhis ettikten sonra en iyi malzemeyi kullanmanın adıdır.

İzolasyon Nedir?

Gelelim makalemizde önemli olan izolasyon nedir bölümüne. İzolasyon her hangi bir yapıda oluşabilen çatlak, kırık, döküntü, oksitlenme, nemlenme, küf vb gibi nedenlerden dolayı oluşan problemlerin %100 giderilmesinin adına izolasyon denir. İzolasyon ve yalıtım arasındaki fark, izolasyonun tamamen ortadan kalkmasıdır. Yalıtım ise böyle değildir. Bu nedenle izolasyon ile yalıtım arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Örnek verecek olursak dış cephe yalıtım en fazlası %60 tasarruf ve ses yalıtımı da %90 tasarruf sağlar. Fakat izolasyon %100 olmalıdır. Eğer siz ses izolasyonu yaptıracaksanız %100 olmalıdır. Çünkü izolasyon üstünü örtüp ortadan kaldırmanın bir diğer adıdır. Fakat yalıtım bölgenin durumuna göre değişmektedir. Şöyle ki; 3 duvara yalıtım mümkün olmayan bölgenin durumu %100 yalıtım değildir. Fakat 3 duvarı izolasyon olmayan duvarın durumu da tam izolasyon değildir. Bu nedenle izolasyon tam olamalıdır. İzolasyon malzemesi ile yalıtım malzemeleri karıştırılmamalıdır.


Peki su izolasyonu yaptıran ile su yalıtımı yaptıran arasındaki fark nedir, neden ikisinin de adı farklı anılmaktadır? Çünkü su yalıtımı dışarıdan gelen etkene karşı yapılan yalıtımdır. Su izolasyonu ise hem dışarıdan hem içeriden yapılan uygulamadır. Neden su izolasyonun da bu kadar masraf edildiği halde 4-5 yılda bir sorunlar çıkmaktadır? Bunun en büyük sebepleri;


İzolasyon da yanlış malzeme
İzolasyonda kalitesiz malzeme
İşin ehli olmayan izolasyoncu 
Şişirme ve acele işçilik vb gibi nedenlerdir.


ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri

.

ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri

ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri

ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri

ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri

ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri

ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri

ankara su yalıtım ve izolasyon sistemleri


1999 Yılında profesyonel oluşuma yönelen firma'mız; Endüstri'de asit tankı, havuz izolasyonu, krozyona dirençli yalıtım, asit ve sıvılarından etkilenmeyen zemin uygulamaları; Yapı grubu'nun ihtiyaçları doğrultusunda çatı yalıtımı, havuz izolasyon, depo kaplama, teras izolasyonları, oluk kaplama çalışmaları ile ileri düzey metaryal'lerle hizmetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümlerle sektöre getirdiği güçlü alt yapı sistemleriyle, sektördeki geleneksel iş yapış biçimlerine karşı kendisini müşterilerinin istek ve arzuları ile geliştirmeye çalışan bugüne kadar gerçekleştirdiği sayısız uygulamada yaşadığı süreçleri kurumsal hafızasına kaydederek müşterilerinin beklentilerini en üst düzeyde karşılamanın yollarını arayan bir markadır.